O NVR

Bez przemocy można trenować

Bez przemocy można jeździć

Bez przemocy można startować

Bez przemocy można wygrywać

Koncepcja NVR czyli Non-violent Riding czerpie inspiracje przede wszystkim z podejścia Porozumienia bez Przemocy (NVC) Marshalla Rosenberga, Self-Reg Stuarda Shankera, oraz technik Mindfulness opracowanych przez Johna Kabat Zinna.

 
Na NVR składają się również m.in.: wnioski płynące ze współczesnych badań naukowych (w tym teoria poliwagalna S. Porgesa, model Self-Reg S. Shankera), oraz empirii (podejście Jespera Juula),  a także najnowsze odkrycia etologiczne (dotyczące zachowań koni w ich naturalnym środowisku). Posiłkujemy się wieloma teoriami uzupełniając je o nasze autorskie narzędzia z których korzystamy codziennie w naszej pracy zawodowej jako psychoterapeutki, psycholodzy sportu i trenerki. 
 

Główne założenia Jeździectwa bez Przemocy (NVR): 

Promujemy podejście oparte na współpracy i szacunku (a nie na zależności, podporządkowaniu, walce). 

Pracujemy zgodnie ze współczesną wiedzą o neurobiologii, psychofizjologii i naturalnych potrzebach konia i jeźdźca. 

Koncentrujemy się na budowaniu relacji a nie racji za wszelką cenę.
 
Obserwujemy i nazywamy fakty, w miejsce pochopnej interpretacji i etykietującej oceny. 

Wiemy, że pod każdym trudnym zachowaniem kryje się niezaspokojona potrzeba. Uczymy jak do niej dotrzec. 

Kierujemy się ciekawością i próbą życzliwego zrozumienia wobec tego, co kryje się pod zachowaniem konia/jeźdźca. 

Świadomy, spokojny, empatyczny i samoregulujący się jeździec to według nas droga do uzyskania rozluźnienia i chęci współpracy w koniu.

Rozpoznawanie i rozumienie swoich psychicznych i fizycznych napięć, stanów emocjonalnych i leżących pod nimi potrzeb jest według nas kluczem do wzięcia odpowiedzialności za samego siebie.

Przywództwo w jeździectwie polega na konsensusie i jasnej komunikacji a nie na hierarchiczności, w której komunikaty i potrzeby drugiej strony nie są brane pod uwagę.

Uczymy konstruktywnych strategii radzenia sobie ze swoim napięciem zamiast tłumienia emocji i „odcinania głowy”.
 

Każdy – człowiek i koń - liczy się i zasługuje na szacunek

O naszej akcji i o pracy nad sobą w jeździectwie chcemy mówić głośno dlatego mamy dla Was szereg propozycji jak zostac promotorem Jeździectwa bez Przemocy – byc może jesteś osobą, której już coś podobnego przyszło do głowy, a bycmoże już coś robisz aby działac na rzecz tego aby jeździectwo wiązało się z łagodnością, spokojem, porozumieniem i przyjemnością zarówno dla konia jak i dla jeźdźca. Dzięki szkoleniom NVR oraz szkoleniom prowadzonym przez naszych partnerów i ambasadorów będziemy wspólnie bydowac świadomośc tego, jak może wyglądac jeździectwo gdy zaczniemy rozumiec co nami kieruje, co czujemy, zaczniemy lepiej regulowac swoje emocje i rozpoznawac w jakich emocjach jest koń. Gdy czujesz, że tracisz kontrolę nad sobą, a koń przestaje z Tobą współpracowac to dobry moment by zacząc pracę nad tym co Ty wnosisz do tej relacji razem z osobami, które mają w tym duże doświadczenie.  

Nie zgadzamy się ani na przemoc wobec koni, ani na przemocową komunikację w treningu. Czy jesteś z nami? Jeśli tak pokaż to nosząc naszą turkusową opaskę.